2024-05-11

A veszprém-álom pályázat

Projektadatok:

A kedvezményezett neve: A Közösségi Kommunikációért Egyesület

A projekt címe: A Veszprém – álom

A szerződött támogatás összege: 9,37 millió Ft

Támogatási intenzitás: 100%

Projekt azonosító száma: TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2019-01210

A projekt tartalmának bemutatása:

A várostörténet szerint a Bakony hegység és a Balaton között, a tó szintje fölé magasodó veszprémi fennsíknak a Séd-folyó által bevágott völgye a népvándorlás óta lakott. A Várhegy csaknem 40 méter magas dolomitszikláján és körülötte alakult ki Magyarország egyik legősibb püspöki székhelye, Veszprém. Elég a várból lesétálni a Kolostorok-völgyébe, lépten-nyomon találkozunk a magyar történelem korszakainak veszprémi fejezeteivel.

A Veszprém-álom film két részében (2×25 perc) sétára hívjuk a nézőt. Az első részben rácsodálkozunk az Árpád-kor, a késő középkor, a török-kor, a reformáció emlékeire (híres egyéniségeire, a szellemi, kulturális élet alakítóira, a gazdasági élet szereplőire – kézművesek, kereskedők, amelyek, akik alakították Veszprémet, városképét, szellemi, kulturális életét. Papok városa volt, iskolaváros és katonaváros is, hiszen itt működött a Dunántúl legnagyobb helyőrsége, vagy a híres jutasi altisztképző. Városunkra is rányomta a bélyegét az I., a II. világháború, majd a szovjet megszállás, ám ez a női arcú, befogadó város az utóbbi történéseket sem tipikusan élte meg; voltak vezetői, polgárai, akik ha az épületállományt nem is tudták megvédeni, de az emberéletet a tömeges pusztulástól igen. Veszprémben az 1956-os forradalom és szabadságharc is emberáldozat nélkül tudott lezajlani (azt, aki erre vigyázott, Brusznyai Árpádot „külön kérésre” később végezték ki).

Ahogyan az alapítás óta többnyire okos, jó szándék vezette a város fejlesztését, ez a gondosság figyelhető meg az újjáépítéstől napjainkig. Erről szól filmünk második része. Míg a városfejlesztés  a 18. század végén az úgynevezett szegek beolvadását jelentette, a II. világháború után a lakosságcsere is érezteti hatását, de még inkább az erőltetett városiasítás (amit indokoltak is a közelben létesült nagyüzemek, az egyetemalapítás, stb.). Hatására új városrészek kezdtek kialakulni. A folyamatot elősegítette az eleve sugaras városszerkezet infrastruktúrájának fejlődése: pl. a 80 éve megépült Szent István Völgyhíd.

Veszprém kisváros, védett természeti értékekkel, megőrzött és tudatosan alakított városképpel, zöldterületekkel, és sokat fúj ugyan a szél, de szól a zene, és csobog a víz is. Gizella királyné városa számtalan vonzerővel bír. Többek között három színház kínál programokat, és a bejegyzett csaknem 800 civil szervezet is gondoskodik arról, hogy legyen mikor, hol találkozni a veszprémieknek. Meghatározó vonzerőt jelentenek a veszprémi sporteredmények, amelyek megszületéséhez megfelelő hátteret biztosít a sport-infrastruktúra.